لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

تفاوت کابل شارژر فست و معمولی - آداپتور چیست

همان‌طور که میدانید هر گوشی موبایل، شارژر مخصوص به خود دارد و نمی توان از شارژرهای دیگر برای شارژ شدن گوشی استفاده کرد. در برخی مواقع دلیل آنکه باتری گوشی موبایل شما خراب می شود استفاده از شارژر نامناسب است.

گوشی‌ها دارای دو نوع باتری، لیتیوم پلیمر و لیتیوم یون هستند که توسط شارژرهای مخصوص گوشی موبایل شارژ می شوند. باتری‌ها از لحاظ شارژ دو نوع هستند باتری‌های معمولی و فست شارژ و به همین علت دو نوع کابل شارژ نیز وجود دارد که شامل کابل شارژر فست و معمولی می‌باشند.

برای آنکه بدانید تفاوت بین کابل شارژر فست و معمولی و همچنین تفاوت آداپتورهای فست و معمولی چیست تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت شارژرهای فست و معمولی

تفاوت کابل شارژر فست و معمولی:

در گذشته تمامی گوشی‌های تلفن همراه با شارژرهای معمولی شارژ می شدند که با مقدار جریان ثابتی گوشی را شارژ می کردند اما پس از گذشت چند سال و با پیشرفت تکنولوژی شرکت آمریکایی کوالکام اولین شرکتی بود که کابل شارژرهای سریع را تولید کردند.

شارژرهای فست برای تأمین برق بیشتر از منبع تغذیه طراحی شده تا بتواند باتری را با بیشترین سرعت ممکن که توسط اجزای شیمیایی پشتیبانی می‌شوند شارژ کند.

تمامی گوشی‌های تلفن‌های همراه برای شارژ باتری خود نیازمند ولتاژ مشخصی از شارژ است. به همین علت شارژرهای معمولی با یک جریان و ولتاژ ثابتی گوشی‌های ما را با سرعت نرمال شارژ می‌کنند که به این نوع شارژ شدن شارژ معمولی گفته می شود.

اما اگر شارژر بیشترین ولتاژ را تأمین کند، می تواند جریان الکتریکی بیشتری را نیز کند و همین علت باعث می شود گوشی همراه ما سریع تر شارژ شود. بنابراین این حالت را شارژ توربو و یا شارژ فست می گویند.

عملکرد کابل شارژر فست به صورت زیر می باشد:

تفاوت شارژرهای فست و معمولی

- از 0 تا 50 درصد: می تواند با سرعت بیشتری گوشی را شارژ کند. بدین معنا که امکان دارد شارژ گوشی شما در نیم ساعت به 50 درصد برسد.

- از 50 تا 80 درصد: در این حالت امکان دارد سرعت شارژ کمی پایین تر بیاید اما باز هم نسبت به شارژرهای معمولی سرعت بیشتری دارد.

- از 80 تا 100 درصد: در این حالت سرعت شارژ شدن گوشی به کمترین حد خود می‌رسد و با سرعتی مشابه به شارژرهای معمولی باتری‌های گوشی شارژ می شوند.

باتری اکثر گوشی های تلفن همراه لیتیوم یون است که ظرفیت آن‌ها را با میلی‌آمپر مشخص می کنند. معمولاً باتری‌ها توان و ظرفیت خاصی دارند و هنگامی که توان بیشتر باشد باتری گوشی به سرعت شارژ می شود؛ بنابراین ولتاژ و جریان بالا باتری گوشی ها را به سرعت شارژ می کند؛ اما باید توجه داشت که ولتاژ و جریان بالا خطرناک است و باید حتماً توسط یک کنترل کننده شارژ (IC) کنترل شود. این کنترل کننده قادر خواهد بود جریان برق را از داخل و خارج باتری کنترل کند. زمانی که در میزان ولتاژ و جریان الکتریکی به حد خاص خود برسد دمای گوشی تلفن همراه افزایش می‌یابد اما این نرم افزار سیگنالی را به گوشی های هوشمند ارسال می کند که باعث می شود سطح ولتاژ پایین بیاید و گرمای تولید شده کمتر شود و باتری به دمای معمولی خود می رسد. اگر این فرایند در گوشی ها کنترل نشود عمر باتری گوشی کوتاه می شود.

مزایای استفاده از کابل شارژر فست:

تفاوت فست شارژ سریع و معمولی

- در دنیای امروزی که زمان برای تمامی اشخاص مهم است استفاده از کابل شارژر فست می تواند بهترین صرفه جویی در زمان را داشته باشد. امروزه اکثر تلفن های همراه دارای باتری‌های بزرگ‌تر و همچنین ظرفیت شارژ بالایی هستند. به عنوان مثال اگر کابل شارژرهای معمولی یک تلفن همراه را در عرض 2 الی 4 ساعت شارژ می کند، با استفاده از کابل شارژر فست می توان کمتر از 2 ساعت گوشی خود را شارژ کنید.

- گوشی های هوشمندی که دارای قابلیت شارژ سریع هستند، برای آنکه بتوانند دمای باتری را در حین شارژ شدن پایین آورند، سخت افزارها و همچنین نرم افزارهای گوشی را ارتقا داده‌اند. گوشی های تلفن همراه در حین شارژ شدن به بالاترین دمای ممکن می رسند و سطح ولتاژ پایین می‌آید که با پایین آمدن ولتاژ، گرمای کمتری تولید می شود بنابراین دمای باتری به سطح طبیعی خود باز می گردد، این کار از گرمای بیش از حد باتری جلوگیری می کند و همچنین مانع آسیب رسیدن به اجزای درونی گوشی می شود.

مزایای استفاده از کابل شارژر معمولی:

- کابل شارژر های معمولی بر عکس فست شارژرها، میزان ولتاژ مناسبی را تأمین می کنند و همچنین باعث گرمای اضافی نمی شوند. بنابراین زمانی که گرمای کمتری ایجاد شود عمر باتری دیرتر کاهش می یابد.

- به دلیل استفاده از کابل شارژرهای معمولی، زمان زیادی صرف شارژ شدن باتری می شود و همین امر نشان دهنده این است که شما که به طور معقولی از گوشی تلفن همراه خود استفاده کرده اید.

- کابل شارژرهای معمولی از کابل شارژرهای فست ارزان قیمت‌تر هستند.

اکثر گوشی های امروزی دارای قابلیت فست شارژ هستند بنابراین باید شارژرهایی را انتخاب کنید که این قابلیت را داشته باشند. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که گوشی های معمولی که دارای قابلیت فست شارژ نیستند را نمی توان با کابل شارژر فست شارژ کرد و همچنین گوشی هایی که دارای قابلیت شارژ سریع هستند را نمی توان به هر شارژری متصل کرد.

نحوه تشخیص کابل شارژر فست و معمولی:

همانطور که می دانید کابل شارژرها جزو یکی از مهم ترین لوازم جانبی گوشی های تلفن همراه و همچنین یکی از پر مصرف ترین لوازم جانبی می باشند، به همین علت بسیاری از کابل شارژها دارای عمر کوتاه تری دارند و نیازمند به خرید دوباره آن‌ها هستیم. برای تشخیص نوع کابل شارژر فست و معمولی دو فاکتور مهم را باید در نظر گرفت یکی از آن‌ها استاندارد سرعت کابل و دیگری نوع رابط یا کانکتور کابل است.

استاندارد سرعت کابل USB:

USB1.X:

جزو اولین استانداردهای تعریف شده برای سرعت کابل USB بوده که سرعتی برابر با 1.5 Mbp داشته است و امروزه این استاندارد منسوخ شده است.

USB1.1:

این استاندارد نسخه آپدیت شده USB1.X است و البته همانند نسخه قبلی امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

USB2.0:

این استاندارد سرعتی بالاتر از دو نسخه قبل از خود را دارد و امروزه برخی از شارژرهای قدیمی از این استاندارد پشتیبانی می کنند.

USB3.X:

یکی از آخرین نوع استاندارد برای سرعت کابل های USB است که سرعت آن 20 مگابایت بر ثانیه است و امروزه اکثر گوشی های تلفن همراه از این استاندارد پشتیبانی می کنند.

نوع رابط:

تفاوت کابل فست شارژ و معمولی

تمامی کابل ها از دو قسمت رابط تشکیل شده اند. رابط ها برای اتصال به درگاه آداپتور و همچنین رابط ورودی برای اتصال به درگاه گوشی مورد استفاده قرار می گیرند. رابط های ورودی دارای انواع مختلفی هستند اما تنها رابط های Micro USB، USB-C و Lightning برای گوشی ها استفاده می شود.

کابل نوع USB-C:

کابل های یو اس بی سی جهت اتصال استاندارد برای انتقال برق و یا داده استفاده می شوند. کابل USB-C کابلی است که از هر دو طرف آن می توان استفاده کرد که اتصالی مشابه دارند و از ولتاژ بالای 5 ولت پشتیبانی می کند.

کابل نوع Micro USB:

کابل میکرو USB به درگاه گوشی و یا تبلت وارد می شود و از نظر سرعت، کارکرد داخلی، شکل ظاهری و تعداد پین میکروها دارای 2 مدل هستند.

- میکرو USB-A که ظاهری مستطیلی و ظریف دارد و همچنین تعداد پین های آن 5 عدد است.

- میکرو USB-B دارای 5 پین است و دارای یک طرف سیاه است. اتصالات و درگاه های این نوع کابل دارای گوشه های مخروطی شکل هستند و ظاهری نیمه شش ضلعی را به رابط داده است.

کابل نوع Lightning:

این نوع کابل ها تنها مخصوص گوشی های اپل هستند که کابلی دو طرفه و دارای 16 پین می باشند. توان خروجی کابل های لایتنینگ 12 وات است و امکان آنالوگ سیگنال و پردازش دیجیتال دارند.

کابل های USB که دارای استاندارد عددی هستند مانند (USB 3.0 و...) نشان دهنده سرعت انتقال برق و داده می باشند و کابل های استاندارد حروفی مانند (USB-C و..) نشان دهنده شکل ظاهری رابط ها هستند.

آداپتور چیست و تفاوت بین آداپتور سریع و معمولی:

تفاوت آداپتور فست شارژ و معمولی

آداپتور به وسیله ای گفته می شود که جریان برق را توسط یک رابط تامین می کند و انرژی را به ولتاژ تغییر می دهد. آداپتورها کاربردهای مختلفی دارند که شارژ کردن گوشی های تلفن همراه یکی از آن‌ها است. آداپتورهای مخصوص شارژ گوشی با نام شارژر (Charger) در بازار شناخته شده است. مهم‌ترین فاکتوری را که باید در هنگام خرید اداپتور دقت کرد ولتاژ که با حرف اختصاری (V) و جریان که با (A) بر روی آن‌ها نوشته شده است، می باشد. آداپتورهایی که دارای شارژ معمولی هستند اکثرا دارای جریانی برابر با 1 آمپر هستند و آداپتورهای سریع دارای جریان 2 به بالا هستند.

نحوه تشخیص آداپتورهای معمولی و فست شارژ:

 آداپتور فست شارژ و معمولی

آداپتورهای معمولی و فست شارژ از نظر ظاهری شبیه به هم هستند اما کارکردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال با یک آداپتور معمولی نمی توان گوشی هایی را که دارای قابلیت شارژ فست هستند را شارژ نمود و یا برعکس. برای آنکه بتوانید آداپتورهای فست را از معمولی تشخیص دهید باید برچسب های روی آداپتورها را چک کنید.

اگر ولتاژ و جریان خروجی آداپتوری 5 ولت و 2 آمپر یا بیشتر باشد یعنی این آداپتور فست شارژ است و اگر ولتاژ و جریان خروجی 5 ولت و 1 آمپر باشد به معنای این است که آداپتور شما معمولی است.

برای خرید کابل شارژر فست و معمولی و آداپتور در فروشگاه اینترنتی ام پی بلبری اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir