لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

علت باد كردن باتری موبايل

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که باتری موبایلتان باد کند؟ هر فردی که دارای دستگاه‌های هوشمند همانند لپ‌تاپ، ساعت‌های هوشمند و موبایل هستند با باد کردن باتری موبایل روبرو شده‌اند. اکثر باتری‌های موجود در دستگاه‌های هوشمند از نوع لیتیوم یون هستند. این نوع باتری‌ها دارای پارتیشن های بسیار کوچکی هستند که بین سلول‌ها و روکش بیرونی باتری قرارگرفته‌اند و کل باتری در یک فضای بسته تحت فشار است و اگر این باتری‌ها زیاد داغ شوند و به صورت طولانی مدت درون شارژ قرار بگیرند کارایی خود را از دست می‌دهند و یا باعث باد کردن باتری موبایل می شوند. در ادامه به شما خواهیم گفت علت باد کردن باتری موبایل چیست پس تا انتها با ما همراه باشید.

علت باد كردن باتری موبايل

باد کردن باتری موبایل به چه معناست؟

امروزه اکثر دستگاه‌های هوشمند با کمک باتری لیتیوم یون شارژ و مورد استفاده قرار می‌گیرند. باتری‌های لیتیوم یون چگالی بالایی دارند، اما این چگالی بالا باعث پایداری کمتر عمر باتری و باد کردن باتری می‌شود. هنگامی‌که باتری‌های لیتیوم یون بیش از حد داغ شوند به‌مرورزمان واکنش‌هایی ایجاد می‌کنند که باعث آزاد شدن گاز و باد کردن باتری می شوند.

باد کردن باتری موبایل دارای دو نوع گاز و جامد است. به مرور زمان باتری‌ها به علت افزایش دما و شارژ شدن بیش از حد گازهایی ایجاد می‌کنند، اما زمانی که باتری‌ها تولید می شوند با برچسب‌های توصیفی که نشانگر نام باتری و مدل آن است بسته‌بندی می شوند و همین امر مانع عبور این گازها می‌شود و در نتیجه باتری باد می‌کند. در برخی مواقع باتری‌ها واکنش‌های شیمیایی نشان می‌دهند که باعث می شوند درون باتری به مرور زمان مواد جامد تولید شوند.

بنابراین اگر درب پشت گوشی شما از بدنه فاصله گرفته باشد و یا شکاف غیرطبیعی را مشاهده کردید قطعاً باتری گوشی شما باد کرده است و باید بلافاصله باتری مناسب دیگری را خریداری کنید.

علت باد کردن باتری موبایل چیست؟

برخی عوامل هستند که باعث می شوند باتری عملکرد مناسبی نداشته باشد و باعث تورم و باد کردن باتری شود. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

گرما:

افزایش گرما یکی از عوامل مهمی است که باعث باد کردن باتری گوشی می‌شود. گوشی موبایل خود را در مکان‌های گرم قرار ندهید، از کابل شارژهای مناسب جهت شارژ دهی استفاده کنید، در هنگام شارژ گوشی خود را از قاب و یا کاور بیرون آورده و همچنین از گوشی استفاده نکنید. زمانی که از تلفن همراه خود استفاده نمی‌کنید آن را در جای خنک و دور از گرما قرار دهید.

باتری تقلبی:

همان‌طور که می‌دانید باتری گوشی به مرور زمان عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهد، بنابراین پس از مدتی شاهد خراب شدن آن‌ها می‌شوید و باید باتری دیگری را جایگزین کنید. باتری‌ها یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی موبایل است که باید در هنگام خرید به اصل بودن آن توجه داشته باشید.

رها کردن گوشی در شارژ:

زمانی که باتری گوشی شما صد درصد شارژ شد باید بلافاصله گوشی را از شارژ خارج نمود. در برخی مواقع ما فراموش می‌کنیم که باتری گوشی را از شارژ بیرون آوریم که همین امر باعث می‌شود که باتری آسیب ببیند. از طرف دیگر داشتن یک کابل شارژ و آداپتور بی‌کیفیت می‌تواند در عملکرد شارژ اختلال ایجاد کند و باعث شود باتری موبایل زودتر از آنچه که باید خراب شود بنابراین بهتر است از شارژرهای اصل و باکیفیت استفاده کنید.

علت باد كردن باتری موبايل

چگونه مانع باد کردن باتری موبایل شویم؟

چندین نکته اصلی را باید همیشه رعایت کنید تا از باد کردن باتری موبایل جلوگیری کنید.

اولین نکته:

از شارژرهای اصلی و یا شارژرهایی که مناسب گوشی‌تان است استفاده کنید، زیرا هر گوشی موبایل پورت و ولتاژ مخصوص به خود را دارند به همین علت باید با کابل شارژ و آداپتوری شارژ شوند که ولتاژ آن برابر با ولتاژ گوشی‌تان باشد. به عنوان مثال برخی از تلفن‌های همراه نیازمند شارژری با 5 ولت و 2 آمپر هستند و اگر از شارژری با 5 ولت و 1.5 آمپر شارژ شوند باعث می شوند باتری آسیب ببیند.

دومین نکته:

از شارژ شدن بیش از حد باتری موبایل خودداری کنید. هنگامی‌که شارژ باتری موبایلتان به صد درصد رسید آن را از شارژ بیرون بیاورید زیرا قرار دادن شارژر درون باتری باعث تکرار شارژ می‌شود و منجر به باد کردن باتری موبایل می‌شود.

سومین نکته:

در هنگام شارژ از گوشی موبایلتان استفاده نکنید. اگر در هنگام شارژ از گوشی‌تان استفاده کنید موجب ایجاد انرژی اضافی در باتری می‌شود و به مرور زمان باعث باد کردن باتری موبایل خواهد شد.

هنگام باد کردن باتری‌های موبایل چه کنیم؟

هنگامی که باتری لیتیوم یون زیاد داغ کند و یا طولانی مدت درون شارژ قرارگرفته شده باشد به مرور زمان سلول‌های درون باتری ترکیب قابل اشتعال الکترولیت را خارج می‌کنند و از آنجایی که باتری موبایل درون فضای بسته‌ای قرار دارد، آزاد شدن این گازها باعث باد کردن باتری موبایل می‌شود و در چنین شرایطی بهترین کار خرید باتری جدید است زیرا این امکان وجود دارد که باتری‌های باد کرده منفجر شوند.

باد كردن باتری موبايل

چگونه باتری بادکرده را دور بیندازیم؟

باتری‌های خراب و باد کرده به دلیل احتمال خطر آتش‌سوزی که دارند نیاز به مراقبت و دفع صحیحی دارند. باتری‌های باد کرده را به‌هیچ‌عنوان درون شارژ قرار ندهید. باتری‌های خراب جزو زباله‌های خطرناک به حساب می‌آیند و برای دور انداختن آن‌ها باید ابتدا شارژشان را به صفر برسانید. دو روش اصلی وجود دارد که بتوانید شارژ باتری را کاملاً تخلیه کنید: در روش اول اتصال باتری به لامپ برق است و روش دوم قرار دادن باتری درون آب نمک.

اگر تصمیم داشتید با روش اول شارژ باتری را تخلیه نمایید باید از لامپ‌های 12 ولت،20 واتی هالوژنی استفاده کنید، زیرا متصل کردن باتری‌ها به این نوع لامپ‌ها آسان‌تر است. پس از تخلیه کامل شارژ باتری باد کرده موبایل آن را درون سطل‌های زباله دفع وسایل خطرناک بیندازید.

در هنگام بیرون آوردن باتری موبایل باید توجه داشته باشید که هرگز به آن‌ها فشار وارد نکنید زیرا باعث می‌شود باتری سوراخ شود و ترکیبات درون آن با اکسیژن هوا واکنش نشان دهد. درب پشت برخی از تلفن‌های همراه به‌آسانی باز می‌شود و می‌توان باتری‌های خراب را بیرون آورده، بنابراین در هنگام مشاهده تورم باتری بلافاصله آن‌ها خارج کرده با نوارچسب الکتریکی اتصالات لخت باتری را بپوشانید تا مانع اتصال باتری به‌جایی یا چیزی شوید. پس‌ازآنکه باتری خراب را بیرون آوردید در جایی خشک و سرد و دور از هر مواد اشتعال‌زایی قرار دهید.

درب پشت‌گوشی‌های هوشمند امروزی به‌آسانی باز نمی‌شوند و باید حتماً توسط افراد حرفه‌ای این کار صورت پذیرد، بنابراین اگر متوجه شدید که عملکرد باتری شما ضعیف شده است حتماً گوشی خود را به یک متخصص تعمیر موبایل نشان دهید تا باتری را تعویض نماید.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که تمام نکاتی را که باعث باد کردن باتری موبایل می‌شود برای شما بیان کنیم. برای آنکه بتوانید باتری داشته باشید که طول عمر بیشتری داشته باشد و یا عملکرد آن بهبود یابد به شما پیشنهاد می‌کنیم روش‌های صحیح شارژ کردن باتری موبایل را بخوانید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir