لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

USB 4 و مزیت استفاده از آن چیست

در سال 2021 شاهد موج بزرگی از دستگاه های دارای استاندارد USB جدید بوده‌ایم که فراتر از سرعت های معمولی بوده اند. USB 4 جدیدترین نسخه USB است که علاوه بر سرعت زیاد برای انتقال داده، با استاندارد تاندربولت 3 (Thunderbolt 3) نیز سازگاری دارد.

پورت USB 4 چیست؟

USB 4 از پروتکل Thunderbolt 3 برای ارائه سرعت تا دو برابر سریع‌تر از نسخه USB که جایگزین شده است بهره مند شده است. علاوه بر پهنای باند بیشتر، USB 4 می‌تواند با مهارت بیشتری نسبت به تکرارهای USB قبلی، داده‌های فایل و ویدئو را از طریق پورت های خود جابه‌جا و اولویت‌بندی کند. این پورت با پورت های نسخه قدیمی خود سازگاری داشته و از اتصالات تایپ سی که در دستگاه های هوشمند USB 3 استفاده شده‌اند، بهره مند شده است.

اولین رایانه‌هایی که در پایان 2020 به بازار عرضه شدند مجهز به اتصال پورت USB 4 بودند و می توان انتظار داشت که در سال های آینده اکثر لپ تاپ ها و رایانه‌ها به این پورت مجهز باشند. در ادامه این مطلب تمام اطلاعاتی که نیاز است در مورد USB 4 بدانید را بیان خواهیم کرد.

usb 4 چیست

مزایای اصلی USB 4:

استاندارد جدید USB 4 دارای سه مزیت اصلی نسبت به نسخه‌های قبلی USB است:

حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه:

دستگاه های مجهز به پورت USB 4 به وسیله کابل های دوخطی، قادر خواهند بود سرعت انتقال اطلاعات را مشابه با پروتکل Thunderbolt 3 فراهم می کنند که سرعتی حدود 40 گیگابیت بر ثانیه می باشد.

DisplayPort 2.0:

پورت USB 4 تمام مدل‌های DisplayPort 2.0 را در حالت جایگزینی پشتیبانی می کند. DisplayPort 2.0 قادر خواهد بود از وضوح 8K در 60 هرتز با رنگ HDR10 پشتیبانی کند. همچنین می تواند از آن تا 80 گیگابیت در ثانیه استفاده کرد که دو برابر مقدار موجود برای داده های USB می باشد، زیرا تمام داده ها را در یک جهت (به مانیتور) ارسال می کند، بنابراین می تواند از هر هشت خط داده به طور همزمان استفاده کند.

تخصیص بهتر منابع برای ویدئو:

به جای حالت جایگزین که رابط دیگر، اتصال را بر عهده می گیرد، دستگاه های USB 4 قادر خواهند بود از فرآیندی به نام «تونل زنی پروتکل» استفاده کنند که همزمان بسته های DisplayPort، PCIe و USB را ارسال می کند و در عین حال پهنای باند را بر اساس آن تخصیص می دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر ویدئو فقط به 20 درصد از پهنای باند برای هدایت مانیتور 1080p که یک هاب است نیاز دارد، 80 درصد دیگر برای انتقال فایل ها از SSD خارجی که می تواند از طریق پروتکل USB یا PCIe کار کند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

usb 4 چیست

سازگاری با استاندارد تاندربولت 3:

برخی از پورت های USB 4، به دستگاه هایی که مجهز به پروتکل تاندربولت 3 هستند سازگاری خواهند داشت.

USB 4 از پورت های تایپ سی استفاده می کند:

این پورت تنها بر روی کانکتورهای تایپ سی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان از درگاه های قدیمی Type A از آن استفاده نمود. استانداردهای جدیدی که امروزه عرضه شده اند همانند استاندارد USB Power Delivery نیز تنها قادر به استفاده از پورت تایپ سی هستند.

به صورت اختیاری با Thunderbolt 3 سازگار است:

طبق گزارشی که اینتل اعلام کرده است، شرکت سازنده ی درگاه تاندربولت 3، از دادن حق انحصاری این فناوری صرف نظر کرده است و برای آنکه پورت USB 4 با تاندربولت 3 سازگاری کامل داشته باشد آن را در اختیار شرکت توسعه دهنده USB قرار داده است. در واقع می توان گفت این خبر برای افرادی که می خواهند از کارت گرافیک خارجی برای لپ تاپ ها و بازی ها استفاده کنند بسیار عالی است. البته برخی کارت های گرافیکی خارجی در بازار موجود است که تاندربولت 3 مجهز هستند اما تعداد محدودی از لپ تاپ ها و کامپیوترها از این درگاه پشتیبانی می کنند.

با وجود پورت USB 4 دیگر سازنده ها و کاربران نیاز به پرداخت حق امتیاز به اینتل نخواهند بود و به راحتی می توانند توسط پورت USB 4 از استاندارد تاندربولت 3 بهره مند شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که سازگار بودن با استاندارد تاندربولت 3 از ویژگی های اصلی استاندارد USB 4 نمی باشد زیرا این امکان وجود دارد که برخی از دستگاه ها قادر به پشتیبانی از استاندارد تاندربولت 3 نیستند.

دو سرعت مختلف USB 4:

با وجود اینکه استاندارد USB 4 از سرعتی حدود 40 گیگابیت در ثانیه بهره مند شده است، اما تمامی دستگاه ها و یا هاست های USB از این استاندارد پشتیبانی نمی کنند؛ اما با توجه به گفته برد ساندرز، USB 4 علاوه بر سرعت 40 گیگابیت از دو سرعت 10 و 20 گیگابیت بر ثانیه قادر خواهد بود در دیگر دستگاه ها، اطلاعات را منتقل کند. به عنوان مثال برای موبایل ها و مک بوک ها از سرعت های پایین تر و برای لپ تاپ ها از سرعت بالاتر موجود خواهند کرد.

usb 4 چیست

اشتراک گذاری پهنای باند بین ویدئو و داده:

یکی از مشخصه های استاندارد پورت USB 4، اشتراک گذاری پهنای باند در انتقال همزمان ویدئو و داده است. فرض کنید با پورت USB 4، حداکثر سرعتی که دارید 40 گیگابیت در ثانیه باشد و در حال کپی کردن و یا انتقال ویدئو به تعداد زیاد از یک فایل SSD خارجی به یک مانیتور 4K هستید و برای پخش ویدئو به 12.5 گیگابیت بر ثانیه احتیاج دارید، در این صورت، 27.5 گیگابیت بر ثانیه باقی مانده را به درایو پشتیبان شما اختصاص می دهد.

پشتیبانی از استاندارد USB PD:

برخی از پورت های تایپ سی از استاندارد  USB Power Delivery  پشتیبانی می کنند، اما نه همه آن‌ها. این در حالی است که تمامی پورت های USB 4 از این استاندارد پشتیبانی می کنند. به وسیله ی استاندارد  USB Power Delivery می توان انرژی الکتریکی را به دستگاه های هوشمند با مصرف زیاد انتقال داد.

سازگار با نسخه‌های قبلی USB:

نکته جالبی که می توان درباره ی نسل های مختلف USB بیان کرد این است که تمامی نسخه ها، از نسخه های قدیمی خود پشتیبانی می کنند. هر چند که انتقال سرعت داده متناسب با نسل قدیمی تر است. به عنوان مثال سرعتی که با استفاده از درگاه های USB 2.0 و USB 4 در اختیار ما قرار خواهد گرفت متناسب با سرعت درگاه USB 2.0 است.

جمع بندی:

با استفاده از پورت های USB 4 می توان یکی از پرسرعت ترین روش های انتقال داده را تجربه کرد. در این مقاله سعی بر آن داشته ایم تا شما را بیشتر با این آشنا کنیم.

برای آنکه بیشتر با پورت های USB آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله انواع کابل شارژر گوشی را مطالعه کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir