لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

باتری آیفون و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید؟

باتری گوشی‌های تلفن همراه یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی گوشی بشمار می‌آید زیرا با خراب شدن و یا شارژ نداشتن آن دیگر نمی توان از گوشی خود استفاده کرد. هرچند با خرید پاوربانک می توان گوشی را در هر زمان و مکانی شارژ کرد اما برای آنکه بدانید چگونه از سلامت باتری آیفون خود اطلاع پیدا کنید؟ چه راهکارهایی برای افزایش عمر باتری آیفون وجود دارد؟ علت داغ شدن باتری چیست و همچنین تنظیمات باتری گوشی آیفون کدم‌اند و چگونه باید از آن‌ها استفاده کرد؟ در ادامه این مطلب به تمامی این سؤالات پاسخ خواهیم داد و هر آنچه که باید در مورد باتری گوشی بدانید را بیان می کنیم.

باتری آیفون چیست

طول عمر باتری گوشی آیفون:

مهم‌ترین نکته ای که باید در مورد باتری گوشی‌های شرکت اپل بدانید نحوه‌ی اندازه گیری طول عمر باتری است. این اندازه گیری به صورت دوره‌ای و یا سیکل می باشد. بدین منظور که هر بار شما گوشی خود را 100 درصد شارژ می کنید یک سیکل به شمار می‌آید. این دوره حتماً نباید از 0 درصد گوشی شروع شود به عنوان مثال: از گوشی خود را زمانی که 40 درصد شارژ دارد، شارژ کامل کنید 60 درصد یک دوره را به اتمام رسانده‌اید و دفعات بعد که گوشی شارژ می شود 40 درصد دیگر اضافه می شود و آن زمان است که دوره اندازه گیری تکمیل می شود.

مشکلی که باتری‌های آیفون دارند این است که اگر از آن‌ها به خوبی محافظت نکنید به مرور سیکل تخلیه و سیکل شارژ کمتر می شود و باتری کارایی اولیه خود را دیگر ندارد. اگر به قسمت اطلاعات گوشی خود بروید خواهید دید که گوشی در روزهای اولیه استفاده تا به الان چند بار شارژ شده است.

طول عمر باتری گوشی شما چقدر است؟

اندازه گیری طول عمر باتری گوشی آیفون با توجه به نوع شارژر، نرم‌افزارهای مورد استفاده شما بسیار مشکل است؛ اما می توان میانگین آن را در حالت‌های مختلف از شارژ 0 درصد تا 100 درصد اندازه گیری کنید. می توانید زمان خالی شدن و مصرف باتری را نیز اندازه گیری کنید تا بتوانید اندازه‌ی تقریبی را تخمین بزنید، پس از آن زمان به دست آورده را با زمانی که در مشخصات محصول آمده است مقایسه کنید تا متوجه شوید باتری گوشی شما چند درصد فعال کار کرده است.

تعمیرکاران موبایل از دستگاه‌هایی برای شناسایی خراب بودن سلول‌های باتری استفاده می کنند. به‌وسیله‌ی این دستگاه‌ها می‌توانند تشخیص بدهند که آیا باتری سالم است و یا باید باتری دیگری را خریداری کنید تا بتوانید از کارایی و کیفیت بالای باتری جدید تجربه کنید.

پس از گذشت 1 الی 2 سال با توجه به استفاده شما از گوشی موبایل ظرفیت باتری شما از 100 درصد به 80 درصد می رسد درواقع حدود 400 سیکل می شود. باید در نظر داشته باشید که کاهش ظرفیت باتری گوشی به دلیل فراورده‌های لیتیومی داخل سلول های باتری است که باعث جلوگیری فعالیت برخی سلول های داخلی می شود.

نحوه تشخیص درصد سلامت باتری آیفون:

به قسمت تنظیمات گوشی خود رفته و روی گزینه‌ی باتری کلیک کنید و سپس سلامت باتری را انتخاب کنید. Settings>Battery>Battery Health

هنگامی که سلامت باتری گوشی شما به 80 درصد رسیده باشد و کلمه‌ی سرویس (service) روبروی سلامت باتری نشان داده شود، زمان آن رسیده است که باتری را تعویض کنید؛ اما اگر باتری بالای 80 درصد نشان داده شود و به طور ناگهانی گوشی شما خاموش شود نشان دهده آن است که باتری خراب شده اما به دلیل سیستم نرم افزاری که وجود دارد نمی تواند در صد صحیح سلامت باتری را نشان دهد. اگر می خواهید بدانید دلیل خراب شدن باتری و باد کردن آن چیست به شما پیشنهاد می کنیم مطالعه ی علت باد کردن باتری موبایل را از دست ندهید.

درصد باتری آیفون چیست

تنظیمات باتری گوشی آیفون:

شرکت اپل برای باتری محصولات خود تنظیمات ویژه‌ای قرار داده است دارای قابلیت‌ها و امکانات بسیاری است و همچنین به‌وسیله‌ی این تنظیمات می توانید میزان مصرف باتری را به راحتی کنترل کنید. در ادامه این تنظیمات ویژه را به شما معرفی خواهیم کرد.

- درصد باتری آیفون

معمولاً درصد باتری در قسمت بالای نوار وضعیت گوشی قرار دارد که با نگاه کردن به آن متوجه می شود که گوشی شما چند درصد باتری مصرف کرده است اما در برخی مواقع برای نمایش دادن درصد باتری در نوار وضعیت در قسمت تنظیمات گزینه‌ی Battery Percentage را فعال کنید.

اما در برخی مواقع امکان دارد که درصد باتری به درستی نشان داده نشود و دلیل آن‌هم افت کیفیت باتری است. به عنوان مثال اگر گوشی موبایل شما اکنون 20 درصد شارژ داشته باشد اما در مدت زمان کوتاهی (2 الی 3 ثانیه) به 10 درصد برسد نشان دهنده افت باتری است.

- کالیبره کردن باتری گوشی

کالیبره کردن باتری تنها مقیاس درصد را دوباره تنظیم می کند و تأثیری در افزایش عمر باتری ندارد. زمانی که باتری گوشی خود را کالیبره کردید اگر باتری 20 درصد را نمایش می دهد بدین معنا است که دقیقاً 20 درصد شارژ درون باتری وجود دارد و پس از چند ثانیه گوشی خاموش نخواهد شد.

اما چگونه باید باتری گوشی آیفون را کالیبره کرد؟

- باید شارژ باتری کاملاً خالی شود به طوری که گوشی خاموش شود.

- پس از گذشت 5 دقیقه می توانید باتری را به وسیله ی یک شارژر مناسب شارژ کنید.

- توجه داشته باشید که گوشی را روشن نکنید زیرا برای انجام این فرایند بهتر است گوشی شما خاموش باشد.

- اجازه دهید تا گوشی به طور کامل (100 درصد) شارژ شود.

- هم زمان که گوشی شما درون شارژ قرار دارد گوشی را روشن کنید و درصد باتری را ببینید. اگر درصد باتری در آن زمان به 100 درصد نرسیده بود اجازه دهید تا شارژ کامل شود.

- اکنون باتری گوشی شما کالیبره شده و ظرفیت باتری شما تنظیم شده است.

- بهتر است باتری را پس از گذشت 6 ماه کالیبره کنید زیرا در طی این مدت حدود 2 الی 5 درصد از ظرفیت باتری کاهش پیدا می کند.

چه اپلیکیشن های فعالی باتری مصرف می کنند و چگونه آن‌ها را تنظیم کنیم؟

در قسمت تنظیمات باتری، اپلیکیشن هایی را که فعال بوده و همچنین مدت زمان استفاده آن‌ها از باتری را خواهید دید. اپلیکیشن هایی همانند بازی‌ها، شبکه های اجتماعی یوتیوب، فیس‌بوک باتری بیشتری را مصرف می کنند. در این قسمت می توانید اپلیکیشن هایی که بیش از حد باتری مصرف می کنند را ببینید و در نهایت اگر نیازی به آن‌ها ندارید آن‌ها را از گوشی حذف کنید و یا برنامه جایگزین نصب کنید که باتری کمتری را مصرف می کند.

باتری آیفون

مصرف باتری در زمان No Mobile Coverage:

احتمالاً این فکر به ذهن شما نیز خطور پیدا کرده است، زمانی که گوشی آنتن ندارد باید باتری کمتری مصرف شود. اما این چنین نیست زیرا گوشی‌ها برای دریافت تماس و اس ام اس به سیم کارت وابسته است و زمانی که گوشی آنتن ندارد گوشی به جستجوی شبکه های دیگر در اطراف می گردد، به همین علت باتری بیشتری مصرف می کند. با فعال کردن قابلیت Airplane Mode می توانید مصرف باتری گوشی را در زمانی که آنتن ندارد محدود کنید. همان‌طور که می دانید با فعال کردن قابلیت Airplane Mode تمام راه های تماس ورودی بسته می شود و در چنین حالتی تنها می توان از وای فای استفاده کرد.

حالت کم مصرف (Low Power Mode):

زمانی که باتری گوشی به 20 درصد شارژ برسد، گوشی حالت Low Power Mode را به شما پیشنهاد می دهد تا آن را فعال کنید. با فعال کردن حالت کم مصرف مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا باتری خالی شود و آیکون باتری زرد رنگ می شود.

در حالت کم مصرف برخی فعالیت های گوشی غیر فعال می شود همانند:

- دریافت ایمیل

- برنامه Siri

- Refresh شدن خودکار اپلیکیشن ها

- آپدیت اتوماتیک نرم‌افزار

- Wall Paper های متحرک

همچنین با فعال کردن این حالت نور صفحه نمایش کاهش می یابد و گوشی با سرعت کمتری کار می کند و این روند باعث می شود تا باتری در GPU و CPU کمتر مصرف شود.

اما آیا فعال کردن این قابلیت تأثیری دارد؟ باید در جواب بگوییم بله خیلی مؤثر است. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است تا 30 الی 40 درصد بیشتر می توان در این حالت از گوشی خود استفاده کرد و مطمئناً در این مدت زمان می توانید خود را به محلی برسانید که گوشی خود شارژ کنید.

آیا استفاده مداوم از این حالت به باتری آسیب نمی‌رساند؟ باید بگوییم که در این حالت باتری به آرامی و بازه زمانی کمتری خالی می‌شود و این آرام تخلیه شدن برای باتری بسیار ایده آل است و باعث آسیب رساندن به آن نمی شود؛ اما بستگی به نوع استفاده ی شما از گوشی دارد زیرا برخی قابلیت ها غیر فعال می شوند و نمی توانید از آن‌ها استفاده کنید و یا برنامه مورد نظرتان بسیار کند عمل می کند. در واقع حالت Low Power Mode برای مواقع ضروری بسیار مناسب تر است تا به‌طور مداوم.

Low Power Mode

شارژ باتری گوشی آیفون:

معمولاً زمانی که گوشی را درون شارژ قرار می دهیم، به طور مداوم آن را چک کنیم تا ببینیم شارژ کامل شده است یا خیر. در ادامه قصد داریم بیشتر درباره شارژ باتری صحبت کنیم.

آیا باید گوشی آیفون را برای بار اول کامل فول شارژ کنیم؟

هنگامی که گوشی جدیدی را خریداری می کنیم تمایل داریم همان موقع از آن استفاده کنیم، اما آیا باید قبل از استفاده گوشی آیفون آن را فول شارژ کنیم؟ برای گوشی های آیفون نیاز نیست که گوشی را فول شارژ کرد زیرا این گوشی ها پس از روشن شدن 50 درصد شارژ اولیه دارند و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. درواقع باتری هایی که لیتیوم یون هستند همانند باتری گوشی آیفون نیاز به فول شارژ شدن اولیه ندارند.

چه مدت زمان برای شارژ شدن گوشی آیفون نیاز است؟

برای آنکه بگوییم زمان دقیق شارژ شدن یک باتری چقدر است به عوامل زیادی بستگی دارد به همین دلیل زمان مناسبی را نمی توان تعیین کرد؛ اما نکته ای که وجود دارد این است که شارژ 80 الی 100 درصد یک گوشی آیفون برای یک روز کامل استفاده از گوشی موبایل کافی است.

در واقع عوامل بسیار زیادی در مدت زمان شارژ باتری مؤثر است همانند سیم شارژر، آداپتور، خاموش و یا روشن بودن گوشی موبایل، درصد شارژ اولیه، فعال یا غیر فعال بودن حالت پرواز، سلامت باتری و ... .

اگر بخواهیم به صورت تقریبی بیان کنیم که حدود 2 الی 3 ساعت از شارژر 0 تا 100 درصد زمان نیاز است. این همان‌طور که گفتیم این زمان تقریبی است و با توجه به نوع شارژر و حالت پرواز و همچنین ظرفیت باقی‌مانده بستگی دارد.

کالیبره باتری ایفون چیست

خالی شدن کامل باتری و دوباره شارژ کردن آن:

به طور مداوم نباید اجازه دهید که باتری گوشی شما کاملاً خالی شود و دوباره شارژ کنید، زیرا با این کار به برخی از سلول های باتری آسیب وارد می کنید. بهترین کار برای جلوگیری از آسیب رسیدن به باتری این است که شارژ باتری همیشه بین 40 الی 80 درصد باقی بماند و به زیر 20 درصد نرسد. شرکت اپل به کاربران خود توصیه می کند که ماهی یک‌بار باتری گوشی خود را کالیبره کنند؛ اما بهتر است کالیبره کردن گوشی پس از گذشت 5 الی 6 ماه انجام شود.

استفاده از گوشی در حین شارژ:

بهتر است زمانی که گوشی در حال شارژ شدن است با آن بازی‌های مخصوص موبایل انجام ندهید زیرا CPU در آن زمان ماکزیمم عملکرد خود را انجام می دهد و باعث می شود دمای باتری بالاتر برود و باتری آسیب ببیند.

آیا باید برای شارژ گوشی آیفون حتماً از شارژر شرکت اپل استفاده کرد؟

باید بگوییم خیر، هر چند شرکت اپل پیشنهاد داده است که حتماً باید از شارژر اصل کمپانی استفاده کنید اما می توان از شارژرهای با کیفیت شرکت های دیگر استفاده کنید. فروشگاه بلبری عرضه کننده انواع لوازم جانبی موبایل با گارانتی است که می توانید با خیال راحت لوازم جانبی مورد نیاز گوشی خود را خریداری کنید.

سخن پایانی:

در این مطلب هر آنچه که باید درباره باتری گوشی آیفون بدانید را بیان کردیم و با رعایت این نکات می توانید به خوبی از باتری گوشی خود استفاده کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir