لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

آیا پاوربانک قابل تعمیر است؟علت خرابی پاوربانک

پاوربانک ها، شارژرهای همراهی هستند که از آن ها برای شارژ چندین دستگاه الکتریکی استفاده می کنند. پاوربانک ها یکی از ضروری‌ترین لوازم جانبی موبایل به شمار می آیند که هر فردی که از گوشی موبایل استفاده می کند باید آن را به همراه داشته باشد زیرا این امکان وجود دارد که با استفاده مداوم از گوشی موبایل در طول روز شارژ باتری گوشی شما به پایان برسد و شما دسترسی به منبع برق نداشته باشید، به همین دلیل پاوربانک می‌تواند بسیار یاری‌رسان شما باشد.

این شارژرهای همراه با اتصال به برق انرژی الکتریکی را ذخیره می کنند و سپس همانند یک منبع می توانند دیگر وسایل الکتریکی را شارژ کنند. گاهی اوقات پیش می آید که پاوربانک قادر به شارژ گوشی شما نیست و نمی دانید که مشکل از کجاست. آیا پاوربانک خراب شده است و یا سیم شارژ گوشی شما آسیب دیده و قادر به شارژ کردن گوشی‌تان نمی باشد.

در هنگام خرید پاوربانک باید از سالم بودن آن مطمئن باشید. اینکه از کجا بدانید پاوربانک سالم است؟چگونه می توان به خوبی از آن نگهداری کرد؟آیا این امکان وجود دارد که پاوربانک خراب شود؟ آیا در صورت خراب شدن قابل تعمیر است؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم و رایج ترین مشکلات آن و راه حل‌های آن را بررسی کنیم.

Repair of power bank

چگونه متوجه شویم پاوربانک سالم است؟

ابتدا باید از اصل بودن پاوربانک مطمئن باشیم. شرکت های مختلفی پاوربانک ها را با طرح های متفاوت به بازار عرضه کرده اند و همین امر باعث شده است که پاوربانک های غیر اصل در بازار زیاد دیده شود در ادامه نحوه ی تشخیص اصل و غیر اصل بودن پاوربانک را بیان می کنیم.

نحوه ی تشخیص پاوربانک اصل و غیر اصل:

- برخی شرکت های تولید کننده پاوربانک تنها از دو رنگ پاوربانک استفاده و تولید می کنند که می توانید به سایت های اصلی آن برند مراجعه کرده و رنگ اصلی مدل پاوربانکی که می خواهید خریداری کنید ببینید.

- کد 20 رقمی که پشت جعبه پاوربانک ها نوشته شده است را می توانید در سایت شرکت تولیدکننده آن وارد کنید و از اصل بودن پاوربانک مطمئن شوید.

- کابل شارژرهای اصلی که روی جعبه پاوربانک قرار دارند را بررسی کنید. معمولاً این کابل شارژها بدون برجستگی هستند.

- معمولاً پاوربانک ها بین 5 الی 25 آمپر هستند.

- میزان شارژ پاوربانک ها یا به صورت صفحه نمایش کوچک روی بدنه و یا به صورت چراغ های LED نشان داده می شوند.

- مشخصات فنی پاوربانک به صورت برجسته و کم رنگ روی بدنه حک شده است.

یکی دیگر از مراحلی که می توان تشخیص داد پاوربانک سالم است اتصال آن به منبع برق است. باید تمام قسمت های آن را بررسی کنید، همانند پورت ها، چراغ های نمایشگر و اتصالات آن. مدت زمان شارژ شدن پاوربانک و همچنین شارژ شدن گوشی را باید بررسی کنید. سپس شارژر همراه را به برق متصل کنید و هم زمان گوشی خود را به شارژر همراه متصل کنید اگر هم‌زمان هم گوشی و هم پاوربانک شارژ شد نشان‌دهنده سالم بودن آن است در غیر این صورت پاوربانک مشکل دارد.

نحوه ی نگهداری پاوربانک:

برای آنکه پاوربانکی با طول عمر زیاد و سالم داشته باشید باید نکاتی را که در زیر بیان کرده‌ایم را در نظر بگیرید:

- پاوربانک خود را به مدت طولانی درون شارژ قرار ندهید زیرا باعث آسیب دیدن باتری و همچنین خالی شدن سریع شارژ پاوربانک می شود.

- شئ فلزی که باعث ایجاد گرما شود را در نزدیکی پاوربانک قرار ندهید. زیرا باعث گرم شدن پاوربانک و در نهایت انفجار آن می شود.

- پاوربانک را در معرض نور خورشید و گرمای شدید قرار ندهید.

- پاوربانک ها دارای ظرفیت خاص خود هستند بنابراین سعی کنید بیش از ظرفیت آن لوازم الکتریکی را به آن متصل نکنید.

- مراقب باشید به پاوربانک ضربه وارد نشود زیرا اجزای داخلی آن آسیب می‌بیند.

اگر می خواهید به طور دقیق اطلاعاتی در مورد پاوربانک و شارژرهای آن بدانید به شما پیشنهاد می کنیم روی این لینک کلیک کنید.

دلایل خرابی پاوربانک

آیا می توان پاوربانک را تعمیر کرد؟

به طور کلی با توجه به نوع آسیب، پاوربانک ها قابل تعمیر هستند، زیرا در مقایسه با گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های ساده تری هستند و اگر ابزارهای لازم و همچنین دانش کافی داشته باشید می توانید آن‌ها را تعمیر کنید. در ادامه دیگر مشکلات پاوربانک را بیان می کنیم.

مشکلات رایج پاوربانک که قابل تعمیر هستند؟

یکی از رایج ترین مشکلات پاوربانک ها که قابل تعمیر هستند، شارژ نشدن دستگاه‌های متصل به آن است. دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکلات همانند آسیب دیدن پورت های شارژ، آسیب دیدن سیم های داخلی پاوربانک، شارژ بیش از حد و یا اتصال کوتاه می شوند.

خرابی چراغ های نشانگر درصد، گم شدن دکمه پاور، خرابی کابل و یا شارژ از دیگر مشکلاتی هستند که به راحتی می توان آن ها را تعمیر و رفع کرد.

شارژ نشدن پاوربانک:

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که پاوربانک شما شارژ نشود؟ دلایل زیادی برای بروز این مشکل موجود دارد همانند:

- خرابی کابل: در برخی مواقع کابل های پاوربانک خراب می شوند و دیگر قادر به شارژ کردن دستگاهی نمی باشند. بنابراین با کابل دیگری پاوربانک را به برق متصل کنید و حتماً توجه داشته باشید که آیا پاوربانک شما فست شارژ است یا خیر.

- عدم اتصال به جریان برق: گاهی اوقات پورت های پاوربانک دارای گرد و غبار می شوند و باعث می شوند که اتصال کامل برق ایجاد نشود. بنابراین ابتدا آن قسمت ها را تمیز کرده و سپس پاوربانک را به برق متصل کنید.

- خرابی آداپتور: آداپتورها همانند دیگر وسایل به مرور زمان آسیب می بینند و باعث می شوند جریان کمتری را که برای شارژ پاوربانک کافی نباشد انتقال دهند. بنابراین از سالم بودن آداپتور مطمئن شوید.

- اتصال مستقیم به جریان برق: اگر برای شارژ پاوربانک از کامپیوتر استفاده می کنید ممکن است به درستی شارژ نشود زیرا جریان خروجی پورت کامپیوتر کمتر از جریان مورد نیاز برای شارژ پاوربانک است.

اگر با رفع مشکلاتی که در بالا بیان کردیم هنوز پاوربانک شارژ نمی شود ایراد از باتری، مدار و یا اتصالات داخلی پاوربانک است که در چنین مواقعی باید به دست تعمیر کار حرفه‌ای مشکل رفع شود.

Repair of power bank

چرا پاوربانک گوشی را شارژ نمی کند:

قبل از آنکه بگوییم مشکل از پاوربانک است ابتدا گوشی را مستقیماً به برق وصل کنید و اگر شارژ شد می توان گفت مشکل از پاوربانک است. اگر پاوربانک دارای شارژ کامل بود و همچنان گوشی را شارژ نمی کرد احتمالاً مشکل از کابل USB، پورت پاوربانک و یا خرابی برد آن باشد.

خالی شدن سریع شارژ پاوربانک:

پاوربانک به دو دلیل عمده سریع شارژ خالی می کند:

1- جریان زیادی که درون مدار و یا اتصالات داخلی قرار دارد.

2- خراب شدن و یا اتمام عمر باتری

اگر نتوانید به خوبی از پاوربانک نگهداری کنید عمر آن کاهش می یابد و باعث افت ولتاژ پاوربانک می شود. باتری پاوربانک ها معمولاً بین 2 الی 3 سال عمر می کنند.

دیر شارژ شدن پاوربانک:

دیر شارژ شدن پاوربانک نیز مانند موارد بالا به مدار و باتری پاوربانک بستگی دارد. اما یکی دیگر از دلایل این مشکل کابل و آداپتور پاوربانک نیز می باشد که با خرید جایگزین برای آن ها مشکل را رفع کرد.

power bank

چه زمان پاوربانک قابل تعمیر نیست؟

هنگامی که پاوربانک باد کرده باشد، نشان‌دهنده واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر است و نمی‌توان دیگر پاوربانک را تعمیر کرد.

یکی دیگر از عواملی که نمی توان پاوربانک را تعمیر کرد، مشکلات رایج مدار سوخته است که معمولاً در پاوربانک های با کیفیت پایین که دارای محافظت اتصال کوتاه نیستند رخ می دهد.

سخن پایانی:

در این مطلب به اکثر مشکلات پاوربانک و راه حل رفع آن ها اشاره کردیم. امروزه پاوربانک ها با گارانتی به بازار عرضه می‌شوند و می توانید با استفاده درست از آن ها تا چندین سال از آن ها استفاده کنید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir