لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
INSTAGRAM
WHATSAPP

دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی و 7 راه حل کاربردی برای حل آن

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که به طور ناگهانی صفحه نمایش گوشی شما سیاه شود و با وجود سیاه بودن صفحه هنوز گوشی زنگ می خورد. در واقع باید بگوییم که یکی این اتاق برای بسیاری از کاربران دستگاه های هوشمند افتاده است و همه ما یک بار آن را تجربه کرده ایم. این اتفاق بیشتر زمانی که عمر باتری موبایل به پایان می رسد رخ می دهد اما زمانی که صفحه گوشی سیاه می شود و یا به اصطلاح  Black Screen of Death چه باید کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا راه حل هایی برای رفع سیاه شدن نمایش گوشی بیان کنیم.

دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

علت ناگهانی سیاه شدن صفحه نمایش گوشی چیست؟

ابتدا باید دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی را پیدا کنیم. دلایلی بسیاری وجود دارد که باعث بروز این چنین مشکلی می شود که در ادامه آن را بیان می کنیم.

- ایجاد خطاهای سیستمی

- وجود مشکلات سخت افزاری در نمایشگر گوشی موبایل

- نصب برخی برنامه ها که با سیستم گوشی سازگاری ندارند

- شارژ شدن بیش از حد گوشی

- پر بودن کش برنامه ها

- گرم نگه داشتن بیش از حد گوشی موبایل

- اتمام طول عمر باتری گوشی

- و در آخر استفاده نکردن از شارژرهای مناسب

به طور کلی دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی باید یکی از موارد بالا باشد. راه حل های بسیار زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد که قصد داریم به بررسی آن ها بپردازیم بنابراین نیاز به نگرانی نمی باشد.

اگر نمی دانید چگونه می توان تشخیص داد که شارژر گوشی اصل است یا تقلبی به شما پیشنهاد می دهید به مطالعه ی این مقاله بپردازید.

چگونه مشکل سیاه شدن صفحه گوشی موبایل را حل کنیم؟

اکنون که می دانیم به چه علت صفحه نمایش گوشی ما سیاه می شود می‌توانیم بهترین راه‌حل‌هایی که در ادامه بیان می کنیم را امتحان کنیم تا این مشکل رفع شود. در ابتدا ما پیشنهاد می کنیم گوشی موبایل را از لحاظ فیزیکی مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنیم این مشکل از پورت شارژ و همچنین کلید پاور نمی باشد.

- گوشی را راه اندازی مجدد (Force Restart) کنید:

چرا صفحه گوشی سیاه میشود

یکی از سریع ترین و بهترین روش ها برای رفع مشکلات گوشی موبایل راه اندازی مجدد گوشی است. مراحلی که در ادامه بیان می کنیم با توجه به نوع گوشی و ورژن آن متفاوت است اما به دلیل سیاه شدن صفحه نمایش و کار نکردن آن گوشی را خاموش کنیم که در چنین مواقعی تنها با استفاده از کلیدهای فیزیکی که کنار موبایل قرار دارند امکان پذیر می‌باشد.

- گوشی های جدیدی که امروزه به بازار عرضه شده اند چه گوشی های اندرویدی و چه آیفون که دارای کلید Home نمی باشند، به همین علت باید کلید پاور را هم‌زمان با کلید ولوم پایین به مدت 7 ثانیه نگه دارید.

- گوشی های اندرویدی و آیفون که دارای کلید Home هستند، باید به طور هم‌زمان کلید پاور را با  کلید Home برای چند ثانیه نگه دارید تا گوشی ریست شود.

- اما برخی گوشی ها با این دو روش بالا ریست نمی شوند بنابراین باید به طور هم‌زمان کلید Home، کلید پاور و یکی از کلیدهای صدا فرقی ندارد بالا و یا پایین را برای چند ثانیه نگه دارید.

- اجازه دهید شارژ باتری به اتمام برسد:

چرا صفحه گوشی سیاه می شود

یکی دیگر از روش های رفع سیاه شدن صفحه نمایش گوشی، خالی شدن شارژ باتری است. بدین معنا که اگر صفحه نمایش سیاه بود اما گوشی در هنگام دریافت تماس زنگ می خورد باید صبر کنید تا باتری شارژرش تمام شود. پس از خالی شدن شارژ باتری گوشی را به شارژ بزنید و دکمه ی پاور را برای چند ثانیه نگه دارید تا گوشی روشن شود. در بسیاری مواقع کاربران گوشی های سامسونگ از آن روش استفاده کرده اند و صفحه نمایش آن ها به حالت عادی بازگشته است.

در بسیاری مواقع استفاده از شارژرهای نامناسب باعث ورود ولتاژ بالا و پایین به گوشی موبایل می شود. به همین علت بهتر است که همیشه از شارژرهای مناسب برای شارژ کردن گوشی استفاده کنید.

- بیرون آوردن باتری:

راه حل رفع سیاه شدن صفحه گوشی

این روش بیشتر مناسب گوشی هایی است که کاربران قادر به بیرون آوردن باتری گوشی موبایل خود هستند. پس از خارج کردن باتری به مدت 20 الی 30 ثانیه صبر کنید، سپس باتری را درون جای خود قرار دهید.

- حذف برنامه های مشکوک:

چرا صفحه گوشی سیاه میشود

اگر LCD گوشی آسیب ندیده باشد می توانید وارد حالت Safe Mode گوشی شوید و مشکل سیاه شدن صفحه گوشی را حل کنید. با توجه به نوع گوشی وارد شدن به این حالت متفاوت است اما می توانید یکی از روش های زیر را امتحان کنید.

- ابتدا دکمه ی پاور گوشی را نگه داشته تا گزینه ی Power Off نمایش داده شود.

- به مدت چند ثانیه گزینه ی Power Off را نگه دارید تا Safe Mode ظاهر شود و با انتخاب آن گوشی به حالت امن می رود.

- سپس به تنظیمات گوشی رفته و به بخش Apps بروید.

- اکنون اپلیکیشنی را که حدس می زنید باعث بروز این مشکل شده است را حذف کند.

- اکنون گوشی را ریستارت کنید تا به حالت اولیه ی خود بازگردد.

- پاک کردن کش پارتیشن:

علت سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

کش پارتیشن باعث می شود سرعت سیستم پایین بیاید و همچنین عملکرد آن دچار اختلال شود، به همین علت بهترین روش برای رفع سیاه شدن صفحه گوشی پاک کردن این کش های پارتیشن می باشد.

- ابتدا گوشی را با یکی از روش هایی که در بالا آورده ایم گوشی را خاموش کنید.

- اکنون گوشی را در حالت Recovery Mode قرار دهید. این روش نیز مانند دیگر روش هایی که بیان کردیم با توجه به نوع ورژن و همچنین برند گوشی متفاوت است، به همین علت انواع روش های ریکاوری برای گوشی های مختلف را در زیر آورده ایم:

گوشی های سامسونگ: گوشی خاموش را به وسیله ی کابل مورد استفاده‌ی آن به کامپیوتر متصل کنید. سپس کلیدهای پاور و ولوم بالا را به طور هم‌زمان به مدت چند ثانیه فشار دهید. پس از گذشت چند ثانیه لوگوی شرکت سامسونگ روی صفحه نمایش گوشی ظاهر می شود و باید کلید ها را رها کنید تا گوشی وارد حالت ریکاوری شود. گوشی های قدیمی تر دارای کلید Home هستند به همین باید برای قرار گرفتن آن ها در حالت ریکاوری سه کلید Home، پاور و ولوم بالا را به صورت هم زمان برای چند ثانیه نگه دارید.

گوشی های آیفون: گوشی آیفون خود را در حالت خاموش به کامپیوتر متصل کنید و سپس کلید ولوم بالا و پایین را به طور همزمان فشار دهید و سپس کلید پاور را فشار دهید تا لوگوی شرکت اپل روی کامپیوتر ظاهر شود. پس از ظاهر شدن لوگوی شرکت اپل می توانید دکمه ها را رها کنید.

گوشی های شیائومی: گوشی را در حالت خاموش قرار دهید سپس کلید پاور را به صورت همزمان با کلید ولوم بالا نگه دارید. هنگامی که ویبره گوشی را احساس کردید کلید پاور را رها کنید و تنها کلید ولوم بالا نگه دارید و پس از گذشت چند ثانیه Recovery Mode روی صفحه نمایش ظاهر می شود و می توانید کلید ولوم را رها کنید.

چرا صفحه گوشی سیاه میشود

- زمانی که گوشی در حالت ریکاوری قرار گرفت به وسیله ی کلید های ولوم می توانید بین گزینه ها بالا و پایین بروید و با دکمه ی پاور نیز می توانید گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اکنون گزینه ی  Wipe Cache Partition را انتخاب کنید.

- پس از انتخاب گزینه ی Wipe Cache Partition کش گوشی پاک می شود و گوشی ریستارت می شود.

- استفاده از برنامه های مختلف:

علت سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

تا به اینجای آموزش سعی بر آن داشته ایم که بدون هیچ برنامه کمکی مشکل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی را حل کنیم؛ اما اگر با روش هایی که در بالا بیان کردیم مشکل شما حل نشد می توانید از برنامه هایی مانند UltFone Android System repair tool و DroidKit استفاده کنید.

برنامه UltFone Android System repair tool را روی کامپیوتر خود نصب کنید. سپس گوشی اندروید خود را به کامپیوتر متصل کنید و گزینه ی  Repair Android System را انتخاب کنید.

دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

در صفحه ای که پیش روی خود می بینید باید تمامی اطلاعات گوشی را به دقت وارد کنید و سپس گزینه ی Next را بزنید.

دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

اکنون باید منتظر دانلود شدن Firmware گوشی باشید و پس از دانلود این پکیج گزینه ی  Repair Now را انتخاب کنید.

علت سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

فرایند عیب یابی تقریبا حدود 10 ثانیه به طول می انجامد و پس از آن گوشی ریستارت می شود و مشکل سیاه بودن صفحه نمایش حل می شود.

- ریست فکتوری کردن گوشی:

دلایل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

اگر با وجود انجام تمام مراحل بالا باز هم مشکل رفع نشد‌  باید گوشی را ریست فکتوری کرد اما باید توجه داشته باشید که انجام این کار باعث می شود تمام اطلاعات گوشی شما از بین برود و گوشی به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردد. به همین علت باید قبل از انجام این روش از تمامی فایل های مهم گوشی خود Backup بگیرید.

- ابتدا با توجه به نوع برند گوشی، وارد حالت  Recovery Mode گوشی که در مطالب بالا بیان کردیم شوید.

- سپس به وسیله ی کلیدها ولوم گزینه ی Wipe Data یا Reset Factory را به وسیله ی دکمه پاور انتخاب کنید و منتظر شوید تا اطلاعات گوشی به طور کامل پاک شود و گوشی ریستارت شده و به حالت اولیه خود باز گردد.

سخن پایانی:

همان‌طور که می دانید امروزه قیمت گوشی های موبایل بسیار بالا رفته است و همه ی ما با مواجه شدن با مشکلات گوشی بسیار نگران می شویم مخصوصاً اگر آن مشکل سیاه شدن صفحه نمایش گوشی باشد؛ اما همان‌طور که در این مقاله بیان کردیم می توان با انجام چند راه حل ساده این مشکل را رفع نمود. اگر از روش های بالا استفاده کردید و به نتیجه رسیده اید می توانید با یک کامنت به ما اطلاع دهید و یا اگر روش های دیگری وجود دارد که در این مقاله بیان نکرده ایم می توانید در کامنت برای ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کمپانی mpblberri می‌باشد.

طراحی فروشگاه آنلاین: citysun.ir